Kategoria
Najem
7 listopada 2021
Najem
Przygotowując mieszkanie do wynajmu musimy liczyć się z możliwością jego wynajęcia obcokrajowcom. Ich napływ do Polski stwarza takie możliwości, sprawiając, że są coraz szerszą grupą odbiorców naszych ogłoszeń. Decyzji takiej nie należy się obawiać. Jeśli zwrócimy uwagę na kilka drobnych kwestii, możemy znaleźć świetnych we współpracy najemców na długie lata.
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek które pomogą zweryfikować potencjalnych najemców i zabezpieczyć się dodatkowo przed ewentualnymi problemami.
Weryfikacja potencjalnych najemców
Niezależnie od tego, czy planujemy wynająć mieszkanie Polakom, czy obcokrajowcom, warto poświęcić czas na poznanie potencjalnych klientów i zrozumienie ich motywacji do zmiany miejsca zamieszkania. Poszukując możliwości uwiarygodnienia klienta, skorzystać powinniśmy przede wszystkim z łatwo dostępnych źródeł, które pomogą szybko zdemaskować oszustów.
Weryfikację osób zacznijmy od poznania imienia i nazwiska, jak również firmy zatrudniającej lub nazwy prowadzonej działalności.
Szybki rzut oka na profile w portalach społecznościowych osób i firm zatrudniających powinien uspokoić nas co do prawdomówności potencjalnego najemcy. W przypadku prowadzonej przez klienta działalności na terenie Polski z pomocą przychodzą portale rządowe - KRS oraz CEIDG. W nich powinniśmy bez problemu znaleźć firmę i móc sprawdzić datę jej założenia oraz ustalić profil działalności.
Warto sprawdzić informacje jakie pojawią się na temat danej osoby na różnych platformach społecznościowych. Warto zwrócić uwagę na ich zgodność z pozyskanymi informacjami, jak również sprawdzić dołączone do profilu zdjęcia. Jeśli nie będą zgodne z wyglądem naszego rozmówcy, powinniśmy nabrać podejrzeń.
W przypadku najemcy z zagranicy, w chwili kiedy zastanawiamy się nad wynajęciem mieszkania danej osobie, powinniśmy poprosić także o okazanie dowodu osobistego lub paszportu, a także karty pobytu lub wizy.
Na stronach rządowych znajdziesz informacje o kryteriach, które obywatele danego kraju muszą spełnić, aby uzyskać pozwolenie na pobyt w Polsce.
Dla osób zza wschodniej granicy
Warto zapoznać się z zasadami jakie obligują posiadaczy:
Wizy, w szczególności Poland Business Harbour (https://www.gov.pl/web/poland-businessharbour/wiza)
Niebieskiej Karty (https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/niebieska-karta)
Karty pobytu (https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/wydaniewymiana-karty-pobytu2)
Karty Polaka (https://www.gov.pl/web/republikamoldawii/karta-polaka-informacje-ogolne)
Szczególnie dobrą referencję dla obcokrajowców stanowi posiadanie Niebieskiej Karty. Dotyczy ona wysoko wykwalifikowanych ekspertów (w szczególności z branży IT), jako że do jej uzyskania konieczne jest posiadanie:
ważnego ubezpieczenia
umowy o pracę zawartej na co najmniej rok
dokumentów potwierdzających wyższe wykształcenie
wykazanie wynagrodzenia na poziomie przynajmniej 150% przeciętnego wynagrodzenia krajowego brutto
Przygotowanie umowy
Umowa zawierana z obcokrajowcami nie powinna znacznie różnić się od tej zawieranej z Polakami. Preferowanym każdorazowo rodzajem umowy najmu jest umowa najmu okazjonalnego - prawo nie wyklucza możliwości zawarcia takiej umowy z osobami zagranicy. Umowa ta jest jednak często problematyczna w takich przypadkach, ponieważ wymaga wskazania lokalu zastępczego w przypadku rozwiązania umowy, poświadczonego zgodą jego właściciela. Może to być trudne dla osób niemających w Polsce bliskich którzy posiadaliby nieruchomości na własność.
Istotne jest zatem zwrócenie uwagi na kilka aspektów, które pozwolą uniknąć możliwych nieprzyjemności oraz nieporozumień.
1. Język podpisywanej umowy
Aby zawierana umowa była ważna i wiążąca, należy upewnić się, że jest zrozumiała dla obydwu zawierających ją stron. Dobrą praktykę stanowi podpisanie umowy dwujęzycznej. Może być w języku polskim i własnym najemców lub wyłącznie w języku angielskim.
2. Dane kontaktowe
Dla naszego komfortu, warto poprosić o wskazanie w umowie adresu do korespondencji. Nawet jeśli jest to adres np. na Ukrainie czy Białorusi. Ma to znaczenie w sytuacji gdy zajdzie konieczność pisemnego poinformowania najemcy o zaległościach w płatnościach (przedsądowe wezwanie do zapłaty) lub podejmowanych krokach prawnych (wezwanie do opuszczenia lokalu). Za skuteczną prawnie formę doręczenia wciąż uznaje się informację wysłaną listownie.
3. Legalność pobytu
Aby uniknąć jakichkolwiek problemów mogących wynikać przykładowo z nagłej wyprowadzki lokatorów, warto zawrzeć w umowie zapis, iż najemcy oświadczają, iż posiadają prawny tytuł do przebywania na terenie kraju na czas trwania zawieranej umowy.
4. Ramy czasowe trwania umowy
Jednym z obowiązków obcokrajowcy rezydującego w Polsce jest konieczność wskazania miejsca pobytu. Osoby, z którymi podpiszemy umowę będą najpewniej chciały dokonać formalnej rejestracji w postaci tymczasowego meldunku. Zawarcie umowy na czas nieokreślony może być w takim wypadku obustronnie kłopotliwy. Zależnie od interpretacji urzędu może usprawnić do zameldowania na dłuższy czas niż faktycznie trwać będzie umowa (jeśli zostanie po jakimś czasie rozwiązana), lub też zupełnie uniemożliwić najemcy dokonanie meldunku.
5. Zaznaczenie liczby lokatorów
Niezależnie od tego, czy najemcą jest rodak czy obcokrajowiec, jednym z ważniejszych punktów umowy powinno być określenie liczby osób uprawnionych do zamieszkiwania danego mieszkania i oraz fakt, że do jego zamieszkiwania prawo mają wyłącznie najemcy. Zdarzyć się może bowiem, w przypadku osób o nieuczciwych zamiarach, że choć wynajmiemy mieszkanie miłemu, spokojnemu małżeństwu, od sąsiadów dowiemy się, że w mieszkaniu przebywa na stałe więcej osób niż byśmy sobie tego życzyli.
Naruszenie takiego zapisu umowy może stanowić podstawę do jej rozwiązania w trybie natychmiastowym.
Warto także zaznaczyć czy najemcom przysługuje prawo do przetrzymywania zwierząt czy też wymaga to pisemnej zgody wynajmującego.
6. Ograniczenia związane z przyjmowaniem gości
Nawiązując do powyższej sytuacji można wprowadzić także zapis o ograniczeniu przyjmowania gości. Przykładowo do 2 osób jednorazowo, maksymalnie przez 4 tygodnie w całym okresie trwania umowy.
7. Prawne umiejscowienie umowy
Celem uniknięcia problemów i wątpliwości w interpretacji zapisów umowy, warto zaznaczyć, że umowa zawierana jest na bazie prawa lokalnego (polskiego). Oznacza to, że do kwestii w niej nieujętych stosuje się zapisy polskiego prawa, w szczególności kodeksu cywilnego.
Ważne jest także wskazanie sądu który będzie rozstrzygał w przypadku wszelkich sporów.
Najlepiej by był to sąd właściwy dla wynajmowanego lokalu mieszkalnego.
8. Oświadczenie o dobrowolnej wyprowadzce
W związku z niemożnością zawarcia notarialnego aktu najmu okazjonalnego, stosowaną praktyką jest także spisanie podobnego oświadczenia bez obecności notariusza, ze wskazaniem lokalu np. wynajmowanego przez znajomych klientów. Należy jednak zaznaczyć, że w świetle polskiego prawa aneks taki może być jedynie traktowany jako oświadczenie woli i gotowości do wyprowadzki w razie problemów. Jego skuteczność w przypadku konieczności usunięcia lokatorów będzie jednak niska.
Podsumowanie
Jeśli wynajem mieszkania obcokrajowcom budzi Twoje wątpliwości lub brakuje Ci czasu na samodzielne przygotowanie i zarządzanie nieruchomością, M2Rent oferuje kompleksowe wsparcie. Zajmujemy się nie tylko weryfikacją najemców, ale także dbamy o wszystkie formalności związane z umowami oraz bieżącą obsługą najmu. Dzięki naszej pomocy możesz uniknąć potencjalnych problemów i mieć pewność, że Twoja nieruchomość jest w dobrych rękach, niezależnie od tego, czy najemcami są osoby z Polski czy z zagranicy.