Tło_bloga

Kategoria

Umowy

Rodzaje umów najmu mieszkania – co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje umów najmu mieszkania – co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje umów najmu mieszkania – co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje umów najmu mieszkania – co warto o nich wiedzieć?

12 stycznia 2023

Umowy

Chcesz wynająć mieszkanie? W takim przypadku konieczne będzie przygotowanie i podpisanie umowy najmu. Obecnie polskie prawo daje możliwość zawarcia takiej umowy w kilku wariantach. Co wybrać? Wyjaśniamy główne różnice pomiędzy umowami stosowanymi podczas wynajmu mieszkań. Zobacz, jaka będzie najlepsza dla Ciebie!

Umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas określony

Jest to bardzo często stosowana umowa przez właścicieli mieszkań, która regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego oraz Ustawy o ochronie praw lokatorów. Zawierana jest na czas określony z góry.

Zalety:
  • Dzięki tej umowie strony dokładnie wiedzą, kiedy ulegnie ona zakończeniu, co daje im łatwiejsze możliwości planowania przyszłych działań.

  • Właściciel mieszkania wie, ile zarobi na danej nieruchomości przez określony czas.

  • W umowie z góry określa się wysokość czynszu na cały czas jej trwania – istnieje przy tym możliwość zastosowania podwyżki czynszu raz na 6 miesięcy.

  • W przypadku, gdy najemca chciałby wypowiedzieć umowę na czas określony przed czasem jej upłynięcia bez przyczyn przewidzianych przepisami, wypowiedzenie jest bezskuteczne, dlatego musi on opłacać koszty aż do końca jej trwania.

Wady:
  • Rozwiązanie umowy najmu na czas określony jest możliwe wtedy, gdy zajdzie jedna z dwóch przesłanek: gdy dojdzie do istotnych wad lokalu, które ujawniły się po nawiązaniu stosunku najmu, albo pojawienia się okoliczności, które zagrażają zdrowiu albo życiu najemcy, jego bliskich.

  • Podpisanie z najemcą umowy najmu tego typu nie daje gwarancji jego wyprowadzki po zakończeniu czasu jej trwania, dlatego może on wtedy nadal zajmować lokal.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas nieokreślony

Umowa ta bazuje na tych samych podstawach prawnych jak umowa na czas określony, przy czym nie wskazuje ona na konkretny czas jej trwania.

Zalety:
  • Tego typu umowa może obowiązywać aż do momentu, gdy któraś ze stron jej nie wypowie.

  • W przypadku umowy na czas nieokreślony ustawa przewiduje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Istnieje przy tym możliwość jego skrócenia w umowie.

Wady:
  • Umowa na czas nieokreślony może powodować, że najem mieszkania jest niestabilny i mało elastyczny dla wynajmującego.

  • Strony nie wiedzą, kiedy druga zdecyduje się wypowiedzieć umowę.

  • Zastosowanie takiej umowy może powodować „zasiedzenie” mieszkania przez lokatorów, którzy nie będą chcieli dobrowolnie się z niego wyprowadzić.

  • Eksmisja lokatora z mieszkania jest utrudniona szczególnie w przypadku określonych grup jak kobiety w ciąży, emeryci, renciści, rodziny z dziećmi i osoby niepełnosprawne, ponieważ powinny one otrzymać lokal zastępczy, co może trwać bardzo długo.

Umowa najmu okazjonalnego

Najem okazjonalny jest stosunkowo nową formą wynajmu mieszkania. Umowa najmu okazjonalnego obecnie jest coraz popularniejsza i uznawana jest za najbezpieczniejszą dla wynajmującego. Maksymalny czas trwania takiej umowy to 10 lat.

Zalety:
  • Przy zawieraniu umowy najmu okazjonalnego najemca musi złożyć odpowiednie oświadczenie notarialne o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu egzekucyjnym.

  • Najemca musi podpisać dokument wskazujący na inny lokal mieszkalny, do którego wyprowadzi się po zakończeniu najmu.

  • Umowa lepiej zabezpiecza właściciela mieszkania, ponieważ może on łatwiej przeprowadzić eksmisję lokatora.

  • Tego rodzaju umowę najczęściej podpisuje się u notariusza w momencie przyjmowania oświadczeń najemcy, co dodatkowo podnosi jej bezpieczeństwo – notariusz może zadbać wtedy o prawidłowość jej zapisów.

  • Rzetelny najemca jest zabezpieczony, ponieważ wypowiedzenie umowy nie jest możliwe, gdy postępuje on zgodnie z przepisami.

  • Reakcja potencjalnego najemcy może pokazać, czy jest on osobą uczciwą – uczciwi najemcy nie muszą obawiać się podpisywania takiej umowy.

Wady:
  • Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego jest możliwe jedynie w określonych sytuacjach. Są to:

  • Korzystanie z lokalu mieszkalnego w niewłaściwy sposób, na przykład prowadzenie w nim działalności gospodarczej,

  • Podnajęcie lokalu lub jego części,

  • Brak spłaty czynszu przez 3 następujące po sobie okresy płatności,

  • Utracenie możliwości wyprowadzki przez najemcę do innego lokalu mieszkalnego wskazanego w akcie notarialnym.

O czym pamiętać przy wynajmie mieszkania?

Chcesz wynająć mieszkanie lub posiadasz większe portfolio lokali mieszkalnych na wynajem? Najlepiej zarządzanie nieruchomościami oddać w ręce profesjonalistów, by uniknąć problemów wynikających z zawarcia złej lub niekompletnej umowy. Warto pamiętać o tym, że dostępne w internecie wzory są pełne błędów i bywają niezgodne z Ustawą o ochronie praw lokatorów. Kompleksowe wsparcie dla wynajmujących zapewnia M2Rent zarządzanie najmem– profesjonalny i doświadczony zarządca, któremu możesz powierzyć wszystkie sprawy związane z najmem swoich mieszkań.

Posumowanie

Wybór odpowiedniego rodzaju umowy najmu mieszkania ma kluczowe znaczenie dla wynajmującego. Zwykła umowa nie zapewnia mu tak szerokiej ochrony, gdy najemca przestaje regulować swoje zobowiązania. Właśnie dlatego warto zdecydować się na umowę najmu okazjonalnego, która skuteczniej chroni prawa właściciela nieruchomości.

umowa najmu
umowa najmu

W tym artykule:

Umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas określony

Umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas nieokreślony

Umowa najmu okazjonalnego

O czym pamiętać przy wynajmie mieszkania?